Actions.cz

Pátek 14. Června 2024
 

Nepřítel před branami

78%
[počet hodnocení: 2x]

Film vložil(a):

bureman
26.02.2007
17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Königem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce.

Název:Nepřítel před branami
Původní název:Enemy At The Gates
[27.02.2007] | 77% | kino | reagovat
Na základě pravdivého příběhu 2. světové války vznikl film o ruském hrdinovi Vassilijevu Zaitsevovi, jehož sláva vtlačila do osobní války s nejlepším fašistickým ostřelovačem. Píše se rok 1942 a fašisti přinášejí Rusku poselství smrti. Pod vedením Chruščeva a podporováni obrovskou statečností svého hrdiny Zaitseva, jehož útoky proslavil přítel Danilov, se obyvatelé Stalingradu vzepřou k odporu proti Němcům. Těm nezbývá než nasadit svého nejlepšího ostřelovače Koniga. Když se však oba, Zaitsev i Danilov, zamilují do stejné ženy, Danilov opouští svého přítele a ten musí čelit německému protivníkovi sám. Začíná boj za hrdinství, čest a vlast.

Film který se pyšní jako nejdražší evropský velkofilm, je dobře odvedená práce.
Akční scény jsou natočeny kvalitně, herecké výkony jsou dobré, hudba i střih taktéž.
Film sice nedosahuje kvalit nejlepších Hollywoodských válečných filmů,ale to by vás nemělo odradit od této povedené podívané.

Zvuk: 70% 77% Námět: 80%
Příběh: 80% Kamera : 80%
Herci: 75% Efekty: 80%

[26.02.2007] | 80% | TV | reagovat
Velmi příjemné překvapení. Jedná se o válečný film, který nepostrádá patřičnou atmosféru bitvy u Stalingradu a námět o střetu dvou ostřelovačů je také zajímavý.

Herecké výkony jsou velmi dobré (Jude Law, Ed Harris), ale i průměrné (Joseph Fiennes.)

Film hezky utíká a dokáže udržet člověka u obrazovky a to jak příběhem, tak výpravu, kostýmy i speciálními efekty. Je poznat, že se jedná o nejdražší film v evropské koprodukci v dějinách.

Bohužel asi ve třetí čtvrtině film ztrácí trochu z tempa a začne trochu nudit. Přitom by stačilo jej trochu prostříhat a hned by naskočilo o několik procent navíc (romantická linka mi přijde zbytečně moc zdlouhavá a klidně by mohla být vypuštěna.)

Další pihou na kráse jsou určité nedomyšlenosti (třeba jak se mohl major König dorozumět se Saschou? Pochybuji, že by malý Rus v té době uměl německy.)

Přesto pokud máte rádi válečné filmy, nebo filmy se zajímavou tématikou a atmosférou, doporučuji. Stojí za shlédnutí.
Zvuk: 75% 80% Námět: 80%
Příběh: 80% Kamera : 80%
Herci: 80% Efekty: 85%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: