Actions.cz

Neděle 10. Prosince 2023
 

Let číslo 93

78%
[počet hodnocení: 2x]

Film vložil(a):

Berky
26.02.2007
11. září 2001. Čtyři letadla plná pasažérů rolují ranvejí a nikdo netuší, že se jedná o jejich poslední let a zároveň pár okamžiků života několika tisíců lidí. Během několika hodin jsou letadla unesena islámskými extrémisty z teroristické skupiny Al-Kajdá, jež pod vedením Usamy Bin Ládina přísahala smrt Americe a všem jejím přisluhovačům (spojencům). Tři z unesených letadel zasáhla svůj cíl. Let United 93 však ne, a toto je jeho příběh...

Název:Let číslo 93
Původní název:United 93
[27.02.2007] | 88% | kino | reagovat
Let číslo 93 se nesnaží Vás vodit za ručičku a dávat na složité otázky jednoduché odpovědi. Spíš se pokouší být nestranným svědkem letecké katastrofy. Film Let číslo 93 je strhujícím a provokativním dramatem, vyprávějícím příběh lidí, kteří se stali přímými svědky únosu čtvrtého letadla v den nejhoršího teroristického útoku v dějinách Ameriky. Greengrassovým záměrem bylo pohybovat se v průběhu celého filmu pouze mezi letovými dispečery, pasažéry a posádkou.
Netradičnímu filmu odpovídal i casting, při kterém byla hlavní devízou adeptů fyzická podobnost herce s některým z reálných charakterů. Místo scénářů dostali herci natočené dokumenty o svých postavách, které jim pomáhaly lépe se s rolí ztotožnit. Aby snímek působil skutečně věrně, někteří pracovníci letištních kontrolních věží, kteří tuto tragédii pocítili jako první, si v Letu číslo 93 zahráli sami sebe.

Let 93 na mě, jako jeden z mála filmů velice silně zapůsobil. Celý film se pohybujete mezi uneseným letadlem, kontrolními věžemi leteckého dispečinku a armády.Film je kvalitně ozvučen, šikovně prostříhán a děj se posunuje šikovně dopředu. Film či spíš hraný dokument si svůj triumf nechává nakonec. Pasažéři po zjištění, že to nejsou zločinci kteří chtějí výkupné, ale teroristi , začnou jednat?.
Myslím, že je to jedna z nejsilnějších scén filmové kinematografe (možná, jsem tomu propad pod tíhou skutečných událostí) :o)
Malinko co vadí jsou poslední telefony typu, řekni jí, že ji miluji a pomalejší rozjezd, ale vůbec to nesnižuje kvalitu tohoto snímku.
Telefonáty mezi věžemi a letadly jsou autentické, takže asi víme co se na zemi dělo.
Jinak kdo si chce udělat obrázek sám, ať si film půjčí, mě se líbil a velmi mile potěšil.
[28.02.2007]
ne to snad ne, chtělo to prozkoušet, tak jsme se do toho trochu opřeli, ale i tak v tom vidím přínos... i když je Čépoun hroznej prasopes :-)
[28.02.2007]
Proč mám pocit, že novinka reagovat na něčí názor spíše této sekci uškodí?
[28.02.2007]
tak neřekl bych, že v tvých komentářích jsou jen tvoje názory, semtam je něco zkopírovaného ale budiž, jedná se spíše o charakteristiku filmu, tak to beru...
asi oba se shodnem, že filmy s Jackiím Chanem silné scény nemají, snad jen : "Už dávno jsem měl odejít, musíte mě zde nechat, auf Wiedersehen" - i když i to se nápadně podobá scénám z Letu typu : "Muluju tě!" nebo "Pozdravuj celou rodinu!" případně další srdce rvoucí telefonáty z letadla, ale to je Amerika...
co se týče titulků, tak jsem měl úplně ty samé, co jsi měl v kině, ale na rozhovory typu : "New York, slyšíte mě?" "Tady New York, slyším!" jsem titulky nepotřeboval... a v tomhle duchu byly dialogy tak minimálně polovinu filmu
pravda dvě nominace na Oscary to mělo, ale lze jen spekulovat do jaké míry byly zasloužené...
na jednom se ale shodnem - film na každého diváka může udělat úplně jiný dojem, a toto bude asi tento případ, tudíž nehme Let Letem a pojďmě komentovat další filmy, třeba se tentokrát trefí do stejného terče...
[28.02.2007]
Proč by tam mělo být podle mého názoru, či podle mě, když k tomu píšu komentář, tak je logické, že je to můj názor, ne?
Nejsilnějších byla pro mě, tebe třeba bere Jackií Chan tak máš silné scény s nim, mě to přišlo hardcorové, běhal mi mráz po zádech, prostě silně emotivní scéna.
K nesmyslným dialogům, co jsi to měl za titulky?? Vše tam dává smysl, a má to návaznost, ani logiku to nepostrádá?to jsou ty Div-X.
Jinak chápu, že se všem nemůže líbit to samé, ale tenhle film, má po celém světě kladné kritiky a dostal i nějaké ceny, ale každý si musí udělat názor sám.
[27.02.2007]
pravda - jde o ryze subjektivní pohled, proto ten diametrální rozdíl v hodnocení... ale asi mi tam i chybělo "dle mého názoru" nebo "podle mě"...
[27.02.2007]
Přiznám se, že jsem United 93 neviděl a tu scénu neznám, ale mám Berky trochu jiný názor. V nejsilnější scéně přeci nejde o to, jak je nasvícená, ozvučená apod. ale o to, jak na diváka zapůsobí, zda ho dokáže "do sebe vtáhnout." Je pravda, že výborné nasnímání, výkony herců apod. mnohdy pomůžou vytvořit nezapomenutelnou a emocionálně silnou scénu, ale není to pravidlem. Také samozřejmě velkou roli hraje námět filmu a o co v dané scéně jde :o)
[27.02.2007]
Jak můžeš tuhle scénu nazvat jednou z nejsilnějších ve filmové kinematografii - já myslel, že hodnotíme filmové umění a ne autentičnost dokumentárního snímku... scéna - herecké výkony mizerné, zvuk nijaký, efekty žádné, kamera ušla - k nejsilnější scéně to má podle mě daleko...
Zvuk: 90% 88% Námět: 90%
Příběh: 90% Kamera : 95%
Herci: 85% Efekty: 80%

[26.02.2007] | 69% | Div-X | reagovat
Ze všech stran velmi komentovaný film, který dle mého názoru zůstal za očekáváním. Rozhodující pro film je jeho odkaz na skutečnou událost, která více či méně zasáhla každého z nás. Tento fakt přidává na hodnocení několik desítek procent, avšak i tak si neodpustím trochu kritiky.

Celkové schéma filmu připomíná spíše dokument, protože dobré 3/4 filmu se prakticky neodvijí žádný kloudný příběh. Jedná se jen o chaotické telefonické rozhovory, které leckdy nedávají hlavu ani patu a návaznost je minimální. Navíc kusé a přetrhané dialogy dříve či později začínají nudit.

A proč stojí tento film za shlédnutí. Protože posledních půl hodiny pravděpodobně velmi realisticky vykresluje situaci na palubě uneseného letadla, kde se chystají pasažéři vzít osud do vlastních rukou. Závěrečná scéna, kdy se za každou cenu snaží dostat do kokpitu a odvrátit katastrofu, opravdu stojí za to.

Na druhou stranu si člověk dokáže aspoň trochu představit, jak probíhali záchranné práce na zemi, jaký byl všude chaos a jak neskutečně dlouho trvalo, než odpovědným osobám došlo, že se jedná o hromadný únos letadel...

Měl bych se asi zmínit o hereckých výkonech - ty jsou prabídné, nicméně tento fakt omlouvá, že se jednalo vesměs o lidi z ulice, kteří s filmováním neměli dosud žádné zkušenosti - to na druhou stranu dodává na autentičnosti.
Zvuk: 70% 69% Námět: 90%
Příběh: 60% Kamera : 75%
Herci: 60% Efekty: 60%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: