Actions.cz

Neděle 16. Června 2024
 

Poslední skotský král

83%
[počet hodnocení: 1x]

Film vložil(a):

bureman
27.04.2007
Příběh začíná v okamžiku, kdy čerstvě vystudovaný skotský lékař Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlétá do Ugandy. Od návštěvy exotické země si slibuje vzrušující zážitky, romantiku. Krátce po svém příletu se ale seznamuje s místním novým prezidentem Idi Aminem. Amin, který byl už dříve posedlý skotskou historií a kulturou, si Garrigana ihned oblíbí a nabídne mu, aby se stal jeho osobním lékařem. Tuto nabídku mladý doktor nemůže odmítnout. A právě tady začíná jeho cesta do šokujícího zákulisí jedné z nejstrašnějších hrůzovlád v Africe.

Název:Poslední skotský král
Původní název:The Last King Of Scotland
[27.04.2007] | 83% | Div-X | reagovat
Forrest Whitaker je Idi Amin, bez diskuzí. Oskar naprosto zasloužený. Okamžik, kdy poprvé nastoupí na scénu, aby promluvil k místnímu obyvatelstvu, je tak sugestivní a ukazuje, že ten chlap má charismatu na rozdávání. Z očí mu čiší naprostý fanatismus. Whitaker dokáže zahrát v postavě Amina jak člověka naslouchajícího, poklidného, tak naprostou lidskou zrůdu a dětinsky naivního, psychicky narušeného diktátora.

James McAvoy v roli doktora Garrigana, ač je mu věnováná ve filmu větší pozornost a snímek sleduje jeho osud, do kterého vstupuje Amin svými rozhodnutími, je dobrým hereckým kolegou. Přerod od mladého, inteligentního a ideály naplněného muže v trosku, která se obává o vlastní život, je zahrán velmi dobře. Avšak v porovnání s Whitakarem vyznívá nezajímavě a průměrně. Zkrátka okamžitý kontrast někdy dokáže zadusit i pozitivní věci.

Děj ubíhá celkem rychle a svižně, i když film má 2 hodiny. Některým voláním po zkrácení a prostříhání filmu nerozumím.

Co se týče scénáře, má své mušky a občas si pomůže nějakou tou berličkou či zkratkovitým jednáním, ale dá se to překousnout. Co se dá překousnout ale až napodruhé je samotný žánr snímku.

Ve skutečnosti totiž film nepůsobí ani tak jako životopisný film, ale jako naprůměrný, ale obyčejný thriller, drama. Kdyby byl více zaměřen na jednání Amina a více prokreslil jeho zvěrstva, myslím, čistě subjektivně, že by to filmu prospělo.

Co se týče kamery a efektů, nemám námitky. Kamera je skvělá, filtry vhodně zvolené a některé záběry výtečné. Na druhou stranu se občas vyskytne záběr zobrazující určitý detail, který ač sám o sobě moc pěkný, půspbí na celek nezapadjíce a rušivě.

Hudbu jsem ani moc nezaregistroval, tudíž průměr.

Pokud máte rádi kvalitní herecké výkony a dramata inspirovaná skutečnými událostmi, s Posledním skotským králem nemůžete šlápnout vedle. Možná to není film nejlepší, ani dovazově strhující, ale rozhodně Vás nezklame a dozvíte se, že někdo jako Řezník z Kampaly vůbec existoval (pokud to nevíte)
Zvuk: 80% 83% Námět: 85%
Příběh: 80% Kamera : 80%
Herci: 90% Efekty: 85%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: