Actions.cz

Neděle 10. Prosince 2023
 

Zodiac

83%
[počet hodnocení: 2x]

Film vložil(a):

bureman
21.08.2007
Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v San Franciscu započal své řádění vrah známý zbytku světa pouze jako Zodiac (to kvůli znamení, jímž se podepisoval na dopisy, které zasílal do novin). Tyto dopisy obsahovaly výsměšné detailní popisy jeho vraždění a dokonce i oznámení o budoucích vraždách. Někdy i recenzoval filmy (Vymítač ďábla je nejlepší satirická komedie, jakou jsem kdy viděl).

Vyšetřování případu vedl polda Dave Toschi (Mark Ruffalo) s parťákem Billem Armstrongem (Anthony Edwards). Film byl natočen podle dvou knih tehdejšího karikaturisty deníku San Francisco Chronicle Roberta Graysmithe (Jake Gylenhaal), kam byla většina dopisů od Zodiaca adresována. Vraha se nikdy nepodařilo dopadnout. (oficiální text distributora)

Název:Zodiac
Původní název:Zodiac
[30.06.2009] | 80% | kino | reagovat
Bude doplňen později :)
Zvuk: 80% 80% Námět: 80%
Příběh: 80% Kamera : 80%
Herci: 80% Efekty: N/A

[21.08.2007] | 87% | Div-X | reagovat
Zodiac je zvláštní film. Na jednu stranu je dosti dlouhý (2,5 hodiny je pořádná porce) a tudíž místama nudí, na druhou stranu si moc nedokáží představit, že by se dal nějak radikálně prostříhat bez toho, aniž by neztratil návaznost v ději a uchopytelnost pro obyčejného diváka. Mnoho lidí se totiž ve velkém množství jmen a dat může lehce ztratit, ale pokud budete dávat opravdu pozor a nad filmem přemýšlet, tak by se vám to přihodit nemělo.

Co se týče atmosféry, režisér Fincher ji dokázal navodit bezvadně a jedničku zaslouží jak výprava, tak kostýmy i vybraná prostředí, ve kterých se film odehrává. Svou roli hraje vhodně zvolený kamerový filtr a tudíž je film po technické stránce téměř bezchybný.

Celým filmem nás v podstatě provází čtyři hlavní postavy, dva detektivové a dva novináři, a vyzvednout musím obzváště Marka Ruffala a Roberta Downeyho Jr.

Napětí není budováno lekacími scénami či nasnímáním samotných vražd (i když ty jsou natočené skvěle, zvláště vražda u jezera za bílého dne je dosti děsivá), ale obrovskou úlohu zde hraje scénář.

Když totiž pominu první půlhodinu, tak zbylé dvě hodiny filmu se téměř jen a jen konverzuje a režisér odhaluje divákovi nové a nové skutečnosti a s odměřenou lehkostí mu je servíruje v podobách, v jakých se k nim dotávájí samotní vyšetřovatelé: dopisy, rukopis, osobní výpovědi atd.

Pakliž bych měl celý film shrnout, je Zodiac velmi kvalitním snímkem a pokud se vám líbilo Fincherovo Sedm, Zodiac se vám líbit bude také, i když asi ne tak moc. Jeho akcie trochu ztácí z důvodu přílišné délky a pomalého tempa vyprávění a budování atmosféry, což se nemusí líbit každému.
Zvuk: 80% 87% Námět: 95%
Příběh: 90% Kamera : 85%
Herci: 85% Efekty: 90%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: