Actions.cz

Neděle 10. Prosince 2023
 

Vykoupení z věznice Shawshank

86%
[počet hodnocení: 2x]

Film vložil(a):

Berky
01.03.2007
Snímek pojednává o přátelství dvou vězňů, odsouzených na doživotí, jež poněkud nezvykle končí jejich vítězstvím nad represívní mocí. Úspěšný mladý muž Andy Dufresne se ocitá za mřížemi za vraždy své ženy a jejího milence, jež nespáchal. Ve vězení se sblíží s černochem Redem, který je tu už dvacet let. Během dlouhé doby Andy nenápadně pracuje na zlepšení zdejších krutých poměna a stane se nepostradatelný jako daňový a finanční poradce strážců i nenáviděného ředitele. Když pochopí, že právě proto nemá šanci na svobodu, uskuteční trpělivě připravovaný útěk. Nakonec se sejde s podmínečně propuštěným Redem u vysněného moře v Mexiku... Přběh se po krátkém prologu odvíjí jako Redovo vyprávění
o událostech v Shawshanku. Popisuje každodenní život a zejména vztahy mezi vězni. Odehrává se v letech 1946-1966 v pochmurné staré věznici.
I když se film nevyhýbá drsným scénám a i když ukazuje odvrácenou tvář amerického vězeňského systému (úlisný zkorumpovaný ředitel, sadistický kapitán Hadley, sexuální zneužívání vězňů), přece je jeho celkové ladění nenápadnou poctou přátelství a nepokořitelnému lidství.

Název:Vykoupení z věznice Shawshank
Původní název:Shawshank Redemption
[06.09.2007] | 94% | TV | reagovat
Vynikající film z prostředí Shawshanské věznice.
Neprávem odsouzený Andy si odpykává doživotní trest za vraždu a nevzdává se naděje být svobodný.
Vynikající příběh, se skvělými herci Tim Robbins,Morgan Freemen v hlavních rolích a pak další skvěle napsané postavy.
Film řadím jako jedno z nejlepších dramat co kdy bylo natočeno.
Zvuk: 90% 94% Námět: 95%
Příběh: 95% Kamera : 90%
Herci: 100% Efekty: N/A

[01.03.2007] | 78% | DVD | reagovat
I když filmů a v poslední době i seriálů z vězeňského prostředí máme dostatek, i přesto jsem si našel čas na zhlédnutí tohoto možná již staršího (1994) filmového kousku.

Jako většina žánrově podobných snímků poukazuje na tvrdost a v některých momentech nespravedlnost vězeňského života ve vztahu vězňů mezi sebou nebo konfliktu vězňů a bachařů. Ale i v tomto prostředí se může vyvinout velmi silné přátelství a díky naději a vidiny lepších zítřků lze přežívat ve vězení i několik desítek let.

Právě tak dlouhou dobu hlavní hrdina Andy Dufresne hloubí kamínek po kamínku únikovou cestu z vězení, díky které nakonec prchá z vězení.

Hlavní myšlenkou celého filmu je neumírající víra v naději, pro kterou stojí za to žít. I díky ní může nakonec mazaný Andy žít svůj vysněný život.
Zvuk: 75% 78% Námět: 85%
Příběh: 90% Kamera : 80%
Herci: 75% Efekty: 65%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: