Actions.cz

Neděle 16. Června 2024
 

Vetřelec

93%
[počet hodnocení: 2x]

Film vložil(a):

Berky
05.03.2007
V roce 1979 byli návštěvníci kin doslova šokováni. Krátce po uvedení Lucasových Hvězdných válek vstoupila do kin hororová sci-fi režiséra Ridleyho Scotta, pojednávající o stinných stránkách vesmíru. Příběh svého filmu situoval do daleké budoucnosti. Posádka vesmírné lodi Nostromo přistává na neprobádané planetě, aby zde mohla provést několik nezbytných oprav. Avšak zatímco se její dva členové vydávají prozkoumat blíže její zákoutí, je jeden z nebožáků napaden neznámým organismem, který, jak se později prokáže, naklade do trávicího ústrojí své oběti zárodek vraždícího monstra. Přes všechny události se členové posádky nepoddávají oprávněným obavám a vzniklé situaci nevěnují bystřejší pozornost. Zakrátko se z těla napadeného vyklube vysoce inteligentní mimozemská stvůra, která začne parazitovat na jednotlivých astronautech. Dva metry měřící monstrum s vysouvací čelistí postupně usmrtí téměř celou posádku. Její řádění zastaví v pravý moment seržantka Ellen Ripleyová, která jen o vlásek unikne smrti. Scottův Vetřelec byl svého času mistrovsky zkonstruovanou podívanou, která kladla obrovský důraz na osvědčené motivy vědecko fantastické literatury. Přestože se v něm vyskytuje pouze pět mrtvých lidí, atmosféra příběhu je natolik hustá, že by se dala krájet nožem. Ridley Scott se nijak neunáhlil a v jeho filmu je hrozící nebezpečí odhalováno hlemýždím tempem. Slizké křivky vraždícího organismu si oko diváka vychutná až v samotném závěru. Kosmonauti lodi Nostromo nejsou hrdiny v pravém slova smyslu, nýbrž psychicky labilními kořistmi. Prostředí filmu je deprimující a futuristicky stylizované, vesmírná loď připomíná nekonečné bludiště a akustické prvky zesilují v přihlížejícím divákovi pocit permanentního nebezpečí. Scottův Vetřelec se stal po zásluze kultovní si-fi a jedním z komerčně nejúspěšnějších snímků roku 1979.

Název:Vetřelec
Původní název:Alien
[06.03.2007] | 95% | Div-X | reagovat
První díl nejoblíbenější tetralogie o dokonalém monstru na zabíjení s názvem Alien. Režisér Ridley Scott stvořil něco, co do té doby nikdo neviděl. Mistrně odvypráví příběh vesmírné těžařské posádky lodi Nostromo, která má tu smůlu a zachytí údajný nouzový signál. Celý film je odvíjen v duchu - bojíme se toho, co nevidíme. V tu dobu ty nejlepší efekty a skvelá atmosféra vytvořila předlohu pro žánr jménom - scifi-horor.

Byl to i velký začátek dosud neobjevené Sigourney Weaver alias legendární Ellen Ripleyové, díky které tetralogie Vetřelců rovnež dostala odznak kultovní film.

Škodam že jsem film neviděl na filmovém plátnu, protože zkazky typu - méně odolní lidé odcházeli předčasně z kina, případně někteří lidé i zvraceli - tak to muselo bejt hustý....
Zvuk: 90% 95% Námět: 100%
Příběh: 95% Kamera : 95%
Herci: 95% Efekty: 100%

[06.03.2007] | 92% | TV | reagovat
Geniální dílko Ridleyho Scotta, který posouvá žánr o notný kus dopředu.
Vetřelec přinesl do kin zatím nevídané věci, které jsme předtím nikdy neviděli.
Temný horor, který těží se své atmosféry a hlavně Vetřelec H.R.Gigera.
Už jen to, že hlavní hrdinou je žena, je dost unikátní na svou dobu, a myslím, že u diváků to zapůsobilo.
V dnešní době můžou přijít triky působit dost zastarale, ale myslím, že je to hezky roztomilé a přesně to vystihuje atmosféru a dobu filmu.
Hudba pasuje k filmu a dokresluje tíživou atmosféru.
I herci prokázali své kvality a jak psal Berkoun vylétla hvězda Sigourney Weaver.

Jen bych dodal, že je to můj druhý nejoblíbenější film série .o)
[06.03.2007]
i s tím druhým nejoblíbenějším dílem musím souhlasit - zaměnil jsem totiž pořadí slov, mělo to znít asi takhle : "...první díl nejoblíbenější tetralogie..." Dvojka je samozřejmě nejlepší...

btw: dojde ke změně, až se budou moci komentáře editovat...
Zvuk: 90% 92% Námět: 100%
Příběh: 95% Kamera : 90%
Herci: 90% Efekty: 90%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: