Actions.cz

Pátek 14. Června 2024
 

Rocky Balboa

84%
[počet hodnocení: 2x]

Film vložil(a):

Berky
15.03.2007
Před třiceti lety byl mužem bez budoucnosti, který se živil prací pro druhořadého lichváře. Když mu štěstí přihrálo možnost postavit se do boxerského ringu s úřadujícím šampiónem těžké váhy Apollem Creedem, jeho šance na vítězství byla jedna ku milionu. Jediné, co chtěl, bylo bojovat až do konce. Jeho odvaha a nezdolnost v životě i v ringu inspirovala miliony lidí. Každá sláva však jednou pomine a Rocky Balboa (Sylvester Stallone), který byl kdysi italským hřebcem, nyní tráví večery vyprávěním starých historek stálým návštěvníkům své restaurace Adrian?s, pojmenované po jeho ženě, z jejíž předčasné smrti je ještě stále zlomený. Jeho syn (Milo Ventimiglia) s ním nechce trávit čas, protože je příliš zaměstnán svým vlastním životem. Čas a rány osudu Rockyho pokořily, otupily jeho pěsti a vzaly mu všechno kromě jeho starých historek, ale uvnitř je pořád stejný.

Ve svém srdci je však pořád bojovníkem. Úřadujícím šampiónem těžké váhy je nyní Mason ?The Line? Dixon, který vyniká pouze tím, jak jednoduše se mu podařilo titul získat. Vzhledem k tomu, že se mu nikdy nepostavil do cesty rovnocenný protivník a on tak nemusel nikdy nic zásadního dokázat, je Dixon fanoušky boxu považován za člověka, kterého nečeká žádná zářivá budoucnost. Avšak pouze do okamžiku, kdy jej počítačová simulace přirovná k Rockymu Balboovi v jeho nejlepší formě. Kdo by vyhrál, kdyby se tihle dva postavili proti sobě v ringu? Dixon se svými vypilovanými údery a prací nohou nebo Rocky se svou vášní a silnými direkty?

Zní to jako vtip. Ale pro Rockyho, který je téměř dvakrát tak starší jako jeho oponent, je možnost zápasu s Dixonem druhou šancí, kterou nemusel nikdy dostat ? šancí, jak dokázat sobě i všem lidem, které má rád, že zatímco tělo stárne, plamen v srdci plápolá stále silně. Když byl v roce 1976 uveden do kin původní film Rocky, stal se mezinárodním fenoménem a nesmrtelnou klasikou. Nečekaný hit se v silné konkurenci velkorozpočtových titulů probojoval do oscarového klání a byl nominován na 10 Cen Akademie, přičemž proměnil nominace v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší střih, v nichž soutěžil s filmy jako Taxikář či Network. Sám Stallone, který zarytě trval na tom, že v případě realizace filmu musí být obsazen do jeho hlavní role, byl nominován hned dvakrát ? za nejlepší herecký výkon a nejlepší scénář.

Název:Rocky Balboa
Původní název:Rocky Balboa
[08.04.2007] | 81% | Div-X | reagovat
Ačkoliv jsem vášnivým příznivcem Rockyho nikdy nebyl (přestože první a čtvrtý díl považuji za velmi dobré filmy), tento film na mě zapůsobil fajnově.

Možná je to právě námět a příběh, ve kterém je možno najít mnoho paralel s prvním Rockyho dobrodružstvím, které film drží nad velmi solidní hladinou 80%.

Story o bývalém a starém, snad už i skoro-důchodci, šampionovi, který se snaží nikoliv ostatním, ale sám sobě dokázat, že na boxování ještě má, těží z toho, z čeho těžila "jednička". To jest příběh vůle, že člověk si musí hrábnout na dno sil, že musí tvrdě makat a spíše než rozdávat rány, tak jich co nejvíce ustát. A nikoliv důrazem na efekt a souboje, což by člověk u boxerského filmu očekával.

Herecké výkony jsou fajn. Od Stalloneho se nedají čekat zázraky, i když už v Rambo - First Blood dokázal, že hrát docela umí. Staří známí taktéž nezklamali, snad jen hlavní "nepřítel", protivník, je takový těžko k uvěření (pravda, má málo prostoru.) Že by zrovna on byl mistr světa v těžké váze, asi ne (ale nelze chtít, aby Rocky boxoval proti mašině, jako je v reálu Klitschko aj. :o)

Pokud čekáte samé bitky a maso v ringu, tady se ho nedočkáte (jediný a finální souboj je decentní a rozhodně už nám Rocky připravil lepší, ale i horší). Tady je to o rozjímání nad konfliktem mládí x stáří a cestou k sebeúctě.

Celým filmem se táhne nostalgická atmosféra a je to, myslím, ku prospěchu věci. Film byl natočen jako pocta jedné filmové ikoně, jejíž životní příběh se snad konečně uzavřel, a jsem za to rád. Určitě jeden z nej dílů v Rockyho sérii. Stallone-režisér točit umí, to se musí nechat ( i Stallone-scénárista je fajn.) Možná by mohl se už věnovat jen tomuto a s hraním skoncovat, jen uvažuji :o)

A proč jen 82%? Protože omýlání stejného či podobného tématu pořád dokola už není tak ůchvatné jako dříve.

PS: Pokud by však Stallone natočil stejně úspěšně a kvalitně i čtvrté pokračování Ramba, vůbec bych se nezlobil.
Zvuk: 85% 81% Námět: 80%
Příběh: 85% Kamera : 85%
Herci: 75% Efekty: 80%

[15.03.2007] | 87% | Div-X | reagovat
Rocky nás opustil, Rocky je K.O.

Tak takhle budou asi vypadat titulky v novinách, až zemře představitel role Rockyho Balboa Silveter Stallone. Už dnes je ale jasné, že světlo světa u nás tento rok spatřil poslední díl této série. Už žádné pokračování - Rocky odešel do důchodu. Je to škoda nebo konečně máme pokoj od zbytečně natahované série, která v posledních dílech vykrádala jen sama sebe?

Jsem rád, že můžu napsat, že Rocky odešel se ctí - celý film je pojat jako jedno velké loučení a vzpomínání na téměř vyhaslou slávu. I když film nemůžu řadit mezi top filmy, svým kouzlem a charismatem Rockyho jsem se na něj rád a se zájmem podíval. Nečekejte už hbitého a nezdolného mladého italského hřebce, záběry z ringu vypadají opravdu jako zápas mezi důchodcem a mladým boxerem - efekty nic moc, ale možná to byl záměr.

Na závěr uctím památku třemi tečkami ticha :-) ...
Zvuk: 85% 87% Námět: 100%
Příběh: 90% Kamera : 90%
Herci: 80% Efekty: 80%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: