Actions.cz

Pátek 14. Června 2024
 

300 - Bitva u Thermopyl

82%
[počet hodnocení: 3x]

Film vložil(a):

bureman
25.03.2007
Film vychází ze stejnojmenného komiksu, který je dravým převyprávěním příběhu bitvy u Thermopyl, kde se spartský král Leonidas a jeho 300 věrných bojovníků utká s mnohonásobnou přesilou Peršanů pod vedením krále Xerxa. Slavný komiks ožívá za přispění nejmodernějších technologií, kombinujících živé herce a metodu modrého plátna, čímž dávný příběh odvahy opět povstává v celé své síle...

Název:300 - Bitva u Thermopyl
Původní název:300
[04.04.2007] | 68% | kino | reagovat
300 Spartanských reků, proti mnohonásobné přesile Peršanů.
Akční hit roku, ze sebe nevydal maximum.

Efekty a hudba jsou opravdu velmi kvalitní, ale ostatní věci už pokulhávají.
Herecké výkony žádné, Butler sice má charisma , ale v této roli nic jiného ani nejde předvést, o ostatních nemluvně.
Námět je kvalitní,ale příběh žádný, dobře je to akční řež.

Musím přiznat, že jsem se v první půlhodině nudil, a film jako celek mě zklamal, ale bylo to asi dáno tím, že jsem od toho čekal až moc.
Kdo chce vidět potoky krve, jedny z nejlepších bojových scén film doporučuji, ale takový Gladiátor nám toho ukázal víc.
Zvuk: 70% 68% Námět: 70%
Příběh: 60% Kamera : 80%
Herci: 50% Efekty: 80%

[27.03.2007] | 88% | kino | reagovat
Nezbývá než souhlasit s předešlým komentářem, jen bych snad doplnil několik mých postřehů dle mého úhlu pohledu.

K hereckým výkonům bych taky neměl námitek, jen mi chybělo větší prohloubení a vykreslení postav. Král Leonidas je vyšperkován do krajnosti, ale ostatní postavy jsou na tom dle mého názoru trochu biti.

Dějovou linii asi nemá cenu řešit, je daná komiksem, ale odbočení od děje pomocí epizodky, kde hrála hlavní roli manželka Leonida ve snaze pomoci svému manželovi, mi přišla nedotažená. Ne že by neměla své místo v ději, ale chtěla trochu více rozvinout, takhle mi přišla, že jen opravdu zaplňovala díru v ději.

A posledním škraloupem byly závěrečné okamžiky udatných sparťanů, kteří celu dobu vzdorovali obrovské přesile a nakonec nepochopitelně rozpouštějí své seskupení a jsou během chvíle všichni pobiti. Komiks jsem nečetl, ale je možné, že se režisér držel osnovy.

A abych jen nehanil, tak na závěr zopakuji už napsané - skvělá řežba, dokonalé bitevní efekty, úchvatná krajina a nezlomná disciplína. Kdo má v srdci aspoň kousek týmového ducha, hrdosti a bojovnosti, tak si přijde na své...
Zvuk: 90% 88% Námět: 90%
Příběh: 85% Kamera : 90%
Herci: 80% Efekty: 95%

[25.03.2007] | 90% | Div-X | reagovat
Je to řežba. Opravdu řežba...Pořádná řežba.

Příběh je jednoduchý, vyplývá ze stejnojmenného komiksu a v podstatě jen sleduje bitvu 300 udatných, namakaných Sparťanů v čele s králem Leonidem (výborný Gerard Butler) proti mnohonásobné přesile Xerxových vojsk.
Jedinou vedlejší linku tvoří počínání manželky Leonida ve snaze zajistit pomoc svému muži.

První, co Vás na filmu upoutá, je vizuální zpracování. Téměř vše bylo točeno v interiérech a teprve poté byla okolní příroda a kulisy přidělány počítačem. Někdy to možná vypadá až moc vyumělkovaně, ale jinak je to úchvatná podívaná. Každé filmové políčko byste si mohli pověsit na zeď jako plakát.
Hudba je taktéž výtečná a skvěle dokresluje komiksovou atmosféru.

Bojové scény, a že jich tam je dost, nejsou bojem, jsou tancem. To je balet mezi mnoha šípy, břinkajícími meči, létajícími končetinami a tratolišti krve. Dokonce i na všemožné fantaskní obludy dojde. Takže v tomto ohledu 1*

Co se týče hereckých výkonů, nemám námitek. Butler má charisma, výborně se do role hodí a dokáže Vás strhnout. Xerxes je úchylně zajímavý a ostatní hlavní postavy hrají to, co byste čekali.

Dokonce i místy patetické proslovy (otázka je, zde pro patetické výlevy není základem už samotná zkreslená povědomost o bitvě u Termopyl. Ve skutečnosti jich nebylo 300 a Xerxovy armády také nebyl milion, jak je nám někdy vtloukáno do hlavy i ve škole) postavám jak se říká žerete.

I když se to nemusí z dějové přímočarosti zdát, film má v sobě i mnoho skrytých témat ( ať už zamýšlených či ne) např:

Satira proti náboženství, ukázka svobody a způsobu myšlení tehdejších Sparťanů, ukázka toho, jak se věnovat v životě opravdu tomu podstatnému a nezdržovat se zbytečným okecáváním. Nabalovací prupovídky jsou jenom zdržování, které člověka zahubí. Přednost lidského rozumu před zkreslenými city, to je, oč tu běží.

Zkrátka a jednoduše, jedná se o naprosto originální, vizuálně úchvatný a přelomový film (zvláště v nasnímaní bojových scén) a i když jakási plochost charakterů a jednodušší příběh jsou trochu na škodu, určitě se budete u filmu výtečně bavit a o to jde v prvé i poslední řadě.

Jen prosím neberte film jako věrně historický epos. Je to zfilmování komiksu, ne pravdivá kopie historické reality!!!
Zvuk: 90% 90% Námět: 90%
Příběh: 80% Kamera : 100%
Herci: 85% Efekty: 95%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: