Actions.cz

Neděle 10. Prosince 2023
 

Predátor

86%
[počet hodnocení: 2x]

Film vložil(a):

bureman
18.05.2007
V džungli přistane kosmická loď, na jejíž palubě je dokonale vybavený mimozemský lovec. Lovnou zvěří se pro něj stávají nejen dravci obývající džnugli, ale také lidé. To je prolog slavného filmu, který je oblíbenou žánrovou kombinací akčních příběhů o amerických commandos, hororu a SF. Oddíl pod vedením zkušeného majora Dutche Schaefera je vysazen na nepřátelském území, kde má uprostřed džungle vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí partyzánů. Po úspěšně provedené akci se však američtí vojáci musí utkat s daleko tajemnějším a nebezpečnějším nepřítelem.

Název:Predátor
Původní název:Predator
[30.06.2009] | 84% | DVD | reagovat
Bude doplňen později :)
Zvuk: 95% 84% Námět: 90%
Příběh: 80% Kamera : 80%
Herci: 70% Efekty: 90%

[18.05.2007] | 88% | TV | reagovat
Klasika 80. let potvrzující, které role padnou Arnoldovi Schwarzeneggerovi jako ulité a také to, že Stan Winston (tvůrce vizualizace Predátora) je borec.

Zasazení jednoduchého příběhu, který se zabývá prokreslením postav amerického komanda jen velmi lehce (a že potenciál by tu rozhodně byl!), je velmi povedené. Stísněná atmosféra džungle, kdy se komando po úspěšné likvidaci bezejmených Latinoameričanů (či co to bylo) přispívá k vytvoření pocitu, že jste v džungli na míle daleko sami a proti Vám stojí jen dokonalý stroj na zabíjení, Predátor.

Film nejde přímočaře jen za akcí (té je tu samozřejmě také dost, jde přeci o akční scifi film), ale spíše se soustředí na vytvoření stísněné atmosféry, kdy první členové komanda umírají vždy po setkání s neznámým nepřítelem.

Zhruba v polovině filmu však dojde k očekávanému zvratu, kdy je všem jasné, kdo je onen tajemný lovec a začne pořádná akce, která je korunována finálním soubojem Predátora a Arnodla (mimochodem v přípravách na finální souboj u obou protivníků vynikne velmi dobrá režie pana McTiernana.)

Co se týče hereckého ansámblu, všichni herci padnou do svých rolí velmi dobře. Arnold toho moc nenamluví, ale k tomuhle filmu už zkrátka patří a bez něj by to nebylo ono. To samé platí i o ostatních namakaných hoších.

Naprosto skvělé jsou efekty a hlavně masky, zde se odvedl obrovský kus práce. Výborný je samotný nápad a "design" Predátora s mnohými jeho udělátky (druhý díl ještě poté více rozvíjí historii a vybavení vesmírného vetřelce).

Přiznávám, mám k tomuto filmu i k jeho pokračování slabost. Predátor patří k mým oblíbeným filmovým postavám a vždy se rád na tento snímek podívám. Jde prostě o kultovní klasiku 80. let.

Můžete tento film hodnotit jako jen bezduchou sci-fi zabíječku se zajímavým lovcem lidí, ale v pozadí se skrývá více. Je to jak stísněná atmosféra džungle a strach z neznámého, tak výborné prokreslení hlavního záporáka, kolem kterého se ve fanouškovských kruzích vytvořila celá mytologie a určitá nepsaná pravidla (druhé nepřímé pokračování v režii neschopného Paul W. Andersona, Aliens vs. Predator, pak nesmyslně tyto pravidla pohřbilo a udělalo z Predátorů naprosto tuctové sci-fi postavy, bohužel :o(

PS: R.I.P. Kevine Petere Halle
PPS: Málem bych zapomněl, ke skvělé atmosféře přispívá nemalou měrou i filmová hudba, která patří k tomu nejlepšímu, co v této oblasti vzniklo (ač je těžko k sehnání, doporučuji si ji někde opatřit a poslechnout)
Zvuk: 90% 88% Námět: 100%
Příběh: 80% Kamera : 85%
Herci: 80% Efekty: 95%

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: