Actions.cz

Neděle 10. Prosince 2023
 

Americký gangster

86%
[počet hodnocení: 3x]

Film vložil(a):

Berky
03.01.2008
Čtyři ikony filmového průmyslu se sešly u kolébky akčního dramatu Americký gangster, který aspiruje na jeden z nejsilnějších zážitků, jež si v roce 2008 odnesete z kina. Oscary ověnčení herci Russell Crowe (Gladiátor, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho) a Denzel Washington (Training Day, Hurikán v ringu) se spojili s oscarovým scenáristou Stevem Zaillianem (Schindlerův seznam, Gangy New Yorku) a neméně úspěšným režisérem Ridleym Scottem (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen). Vznikl strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena. Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne?

Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. "Ten kluk přišel bez peněz odnikud a kombinací chytrosti a drzosti se neskutečně vypracoval, byť na nesprávné straně zákona," vysvětluje producent Brian Grazer, proč se rozhodl koupit práva na jeho životní příběh. Scenárista Steven Zaillian neponechal nic náhodě a při psaní scénáře strávil dlouhé hodiny v rozhovorech s oběma protagonisty příběhu. Jeho geneze přesto snadná nebyla, vysněného režiséra Ridleyho Scotta musel Grazer několikrát přemlouvat a ten kývnul až poté, co scenárista Zaillian rozšířil postavu neúplatného poldy Robertse. "Líbil se mi ten protiklad všeobecně respektovaného gaunera a na druhé straně chlapa, který je kvůli své poctivosti všemi považován za černou ovci," říká slavný režisér.

Název:Americký gangster
Původní název:American Gangster
[18.02.2008] | 89% | Div-X | reagovat
Kmotra, Mafiány ani Casino jsem zatím neviděl a mafiánké filmy mě nikdy moc nelákaly, Americký gangster se mi však líbil.

Výborně prokreslené charaktery obou hlavních postav - policisty, který však kvůli své poctivosti a upřímnosti nemá čas na svou rodinu ani přátele, a gangstera, který se dokáže vypracovat až na samý vrchol. Frank Lucas však není žádný rozhazovačný a snobský parchant, myslí mu to velmi dobře a v jeho životě hraje velkou roli respekt a důvěra. To se mi na něm velmi líbilo a fandil jsem mu stějně jako detektivu Richie Robertsovi.

Celý film je technicky natočen podobně jako Fincherův Zodiac a vykresluje atmosférů 70. let bravurně - afro-účesy tenkrát opravdu letěly :o)

Ve vedlejších rolích se tu mihne mnoho ne přímo hvězdných, ale relativně známých herců, např. Josh Brolin, Chiwetel Ejiofor, Cuba Gooding Jr., John Ortiz, a odvádějí velmi dobrou práci.

Pro mě osobně příjemné překvapení a film, který americká akademie při vyhlašování nominací Oscarů za rok 2007 dosti nepochopitelně přehlížela.
Zvuk: 85% 89% Námět: 95%
Příběh: 95% Kamera : 90%
Herci: 90% Efekty: 80%

[07.01.2008] | 83% | kino | reagovat
Bude doplňen později :)
Zvuk: 80% 83% Námět: 80%
Příběh: 80% Kamera : 80%
Herci: 95% Efekty: N/A

[03.01.2008] | 87% | Div-X | reagovat
Opět jeden z filmů na který jsem se opravdu těšil a to byla možná chyba. Už jen jména Ridley Scott jako režie a dva moji oblíbenci Denzel Washington a Russell Crowe pro mě znamenala zaručenou kvalitu.

Rozsáhlostí a délkou filmu bych se nebál srovnání s kultovním Kmotrem. Vzestup obyčejného ridiče (D. Washington) jedno z nejmocnějších mužů mafie v Harlemu a jeho následný neodvratný pád je skvěle zachycen do nejmenších detailů. Na druhé straně barikády stojí osamocený polda (R. Crowe), který musí bojovat nejen proti mafii, ale i proti svým zkorumpovaným kolegům. Nakonec mají oba hlavní hrdinové mnoho společného - samotáři v boji. Oba chtejí to nejlepší pro sebe, rodinu a společnost, ale zacházejí moc daleko a tak přicházejí o ty nejbližší.

Snímek celkově hodnotím jako vydařený s kvalitními hereckými výkony a režií. Opět jsem fandil mafiánovi, i dkyž obchod s drogami mi byl proti srsti. Nemůžu si ale odpustit pár připomínek - začátek a konec filmu mi přišel místy trochu plitký a mohly se tyto pasáže více zhustit. Naopak posledních 30 minut mě mile překvapilo a i když nejsem fanoušek amerických konců, tak jsem byl rád, že ani jeden z mých hrdinů nedopadl až tak špatně.

Kdo má rád tématiku mafie, gangů a příběhů based on true story, ten si určitě přijde na své - ostatní možná budou již sledovat hodinky a těšit se na konec...
[04.01.2008]
Koukám, že dost dobrej film, který sráží jen špatný zvuk.
Zvuk: 75% 87% Námět: 90%
Příběh: 90% Kamera : 85%
Herci: 95% Efekty: N/A

Přidej komentář
Zvuk:
Kamera :
Námět:
Příběh:
Herci:
Efekty:
Kde jsem film viděl: